The real estate development company “White Square“ has signed the memorandum of cooperation with the world’s leading company “Mitsubishi Electric“. As part of this agreement, Mitsubishi’s high-quality elevators will be installed in the “White Square Jikia” project. Furthermore, “White Square” has secured financing for the Jikia project through a successful partnership with Pasha Bank, this collaboration will greatly contribute to accelerating the project’s implementation.
“It is important for us that the residential complex on Jikia, which is one of the first projects implemented under the “White Square” brand, be a benchmark for quality and comfort. And achieving this goal is much easier with the support of such strong partners as Pasha Bank and Mitsubishi Electric, a leading Japanese company in the world” said Irakli Burdiladze, Managing Partner of White Square.
"Safety and the production of high-quality products are the main priorities for Mitsubishi Electric. I am pleased that the values of the real estate developer company “White Square” fully aligns with ours. Mitsubishi Electric has been successfully delivering products worldwide for decades, and it is an honor for us to share our experience in maintaining high safety standards with the residents of White Square," said Jorge Manuel Ramos, Chief Executive Officer of Mitsubishi Electric
"Pasha Bank has been committed to provide a comprehensive range of corporate banking services to its clients on Georgian market, for 12 years. We are proud to support the growth of businesses and play an instrumental role in financing important projects. White Square Jikia stands as one such landmark initiative," stated Teimuraz Pirmisashvili, Head of Commercial Banking Services at Pasha Bank.
The residential real estate development company “White Square” has 11 projects in Georgia and 3 of them is already completed. The company’s projects once again confirm its commitment to innovative and high-quality solutions, and Mitsubishi elevators provide comfort and safety.
One of the largest companies in the world, “Mitsubishi Electric”, has been producing high-quality elevators since 1931. The company is represented on the Georgian market by AG Melco, which has been operating on the local market since 2007.
Pasha Bank has been operating in Georgia for 12 years and offers businesses a full range of corporate banking services. It is a member of one of the largest Azerbaijani holdings in the region - Pasha Holding.